10 listopada 2021 r. w Archiwum Narodowym w Krakowie odbyła się sesja naukowa „Herby w Polsce i zasady ich konstruowania (XIII-XVIII w.; XX-XXI w.)”, zorganizowana przez Bibliotekę Jagiellońską i Archiwum Narodowe w Krakowie. Sesji towarzyszył wernisaż wystawy poświęconej heraldyce XX i XXI-wiecznej.
Podczas spotkania zaprezentowano zagadnienia z obszaru interdyscyplinarnych badań historycznych nad funkcjonowaniem polskiej heraldyki na przestrzeni wieków. Najważniejszym problemem badawczym było prześledzenie i zrekonstruowanie głównych zasad tworzenia wyobrażeń plastycznych herbów w Polsce w celu zaprezentowania spójnego systemu. Podczas sesji, a także na wystawie, przedstawiono przykład współcześnie skonstruowanego herbu. Był to Orzeł Biały, projekt średniowiecznego godła Państwa Polskiego, przygotowany przez kuratora wystawy i inicjatora wydarzenia dra Jerzego Michtę.
Kurator wystawy dr Jerzy Michta oprowadza po ekspozycji, fot. Wojciech Staszkiewicz
Podczas prezentacji tego samego dnia uczestnicy sesji mogli obejrzeć oryginalne materiały z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie. Pierwszym obiektem był pergaminowy XVIII-wieczny dokument, na mocy którego król August III pozwala kanclerzowi koronnemu Janowi Małachowskiemu lokować w swych dziedzicznych dobrach w województwie sandomierskim. W drugim z eksponowanych dokumentów król Stanisław August nobilituje Daniela Lotticha i jego potomstwo, nadając mu „herb z nazwiskiem Podbiał”(dokument XVIII-wieczny).
Prof. dr hab. Wojciech Krawczuk wita gości w imieniu organizatorów wydarzenia, fot. Wojciech Staszkiewicz
Wystawa „Herby w Polsce i zasady ich konstruowania (XIII-XVIII w.; XX-XXI w.)” jest prezentowana w dwóch miejscach. Z okresem XIII-XVIII w. można zapoznać się do 23 grudnia w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej. Ekspozycję dotyczącą okresu XX-XXI w. można oglądać do 23 listopada w nowej siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22E. Zapraszamy do zwiedzania w godzinach pracy instytucji.
Podczas sesji 10 listopada 2021 r. na wystawie zaprezentowano oryginalne dokumenty z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie, fot. Wojciech Staszkiewicz
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym:
Prezydenta Miasta Krakowa prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego
Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr. hab. Jacka Popiela
Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, krakow.pl