W dniach 18-20 listopada Archiwa Państwowe we współpracy z instytucjami kultury z kraju i świata zorganizowały obchody poświęcone pamięci wybitnego pianisty i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego
– Głównym celem organizowanych obecnie przez Archiwa Państwowe we współpracy z instytucjami pamięci w Polsce oraz ośrodkami polonijnymi za granicą, uroczystości jest przypomnienie tej wielkiej w naszych dziejach postaci i jej dorobku, ale też ukazanie ogromnego wysiłku polskich archiwów państwowych i kustoszy pamięci poza granicami kraju dla zabezpieczenia ogromnej ilości bezcennych materiałów archiwalnych – mówił podczas poniedziałkowej gali otwarcia obchodów Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk otwiera obchody, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
– Organizowane przez polskie archiwa państwowe uroczystości poświęcone przypomnieniu postaci i dokonań wielkiego Polaka mają też na celu ukazanie jego działań w świetle ogromnej zachowanej w archiwach spuścizny dokumentacyjnej po Paderewskim – powiedział Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński podczas otwarcia obchodów, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
– Ogromne podziękowania kieruję do całego środowiska archiwistów w Polsce oraz kustoszy pamięci w ośrodkach polonijnych poza krajem za ich trud i poświęcenie w zachowaniu bezcennych polskich zbiorów, w tym spuścizny po Ignacym Janie Paderewskim – dodał Wicepremier.
List Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odczytała Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP.
Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP odczytuje list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
– Ignacy Jan Paderewski był w naszych dziejach postacią wyjątkową. Znakomity wykonawca i kompozytor z równą maestrią, co sztukę pianistyczną, uprawiał sztukę dyplomacji. Położył olbrzymie zasługi dla ojczyzny nie tylko w okresie zabiegów o odzyskanie niepodległości i odbudowę suwerennego państwa, ale również w pierwszych latach II wojny światowej, gdy skutecznie wspierał władze Rzeczypospolitej na uchodźctwie, a zarazem zawsze pozostawał człowiekiem skromnym i gotowym poświecić wszystkie swoje osiągnięcia, sławę światową i szerokie kontakty, autorytet i majątek dla Niepodległej – napisał w liście Prezydent RP.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przypomniał, że „Ignacy Paderewski, wybitny pianista, udał się na służbę państwa polskiego w tym bardzo ważnym momencie w jego historii. Polska wchodziła wówczas w relacje międzynarodowe, w tym również ze stolicą apostolską”.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Ambasador Republiki Francuskiej Frédéric Billet mówił o znaczeniu relacji Ignacego J. Paderewskiego z Francją dla wznowienia francusko-polskich stosunków dyplomatycznych. Ambasador wręczył również Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych kopię listu francuskiego ministra spraw zagranicznych Stephen’a Pichon do Ignacego Jana Paderewskiego, prezesa Rady Ministrów i ministra spraw zagranicznych, z dnia 23 lutego 1919.
Ambasador Republiki Francuskiej Frédéric Billet, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Attaché kulturalny Ambasady USA Daniel Hastings wspomniał powiązania pianisty z Kalifornią, gdzie spędzał czas w swoich posiadłościach w Paso Robles oraz jego przyjaźnie z „przywódcami światowymi i amerykańskimi liderami, które wywarły wpływ na ukształtowanie się nowego, bardziej sprawiedliwego porządku na świecie”.
– Paderewski pokochał Amerykę, a my pokochaliśmy jego – dodał.
Attaché kulturalny Ambasady USA Daniel Hastings, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Galę otwarcia obchodów uświetnił występ grupy teatralnej You.lineczka z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” im. Heleny i Ignacego Paderewskich w Kaliskach oraz koncert muzyki Mistrza Paderewskiego w wykonaniu Anety Łukaszewicz i Krzesimira Dębskiego z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego PRIMUZ.
Występ grupy teatralnej You.lineczka z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” im. Heleny i Ignacego Paderewskich w Kaliskach, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Koncert muzyki Mistrza Paderewskiego, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Wykład wprowadzający do obchodów pt. „Kluczowa rola Paderewskiego w powrocie Polski na mapę Europy” wygłosił historyk Adam Zamoyski.
Wykład „Kluczowa rola Paderewskiego w powrocie Polski na mapę Europy”, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
W dniach 19-20 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona życiu i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. 30 referentów z ośrodków badawczych i instytucji pamięci w Polsce, w Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie dzieliło się wiedzą i źródłami historycznymi dotyczącymi kariery politycznej, dorobku artystycznego i pamięci o artyście. Otwarcia obrad oraz prowadzenia pierwszego panelu dokonała Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka. Wystąpienia były transmitowane na żywo na profilu Archiwa Państwowe w serwisie Facebook. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z referatami.
W imieniu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka konferencję otwiera Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Wykład prof. dr. hab. Marka Drozdowskiego z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Wieczorem, 19 listopada odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poświęconej życiu i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Wystawa „Król pianistów w świecie polityki. Ignacy Jan Paderewski w dokumentach archiwalnych” czynna będzie do 22 stycznia 2020 r. w holu głównym Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28. Wstęp bezpłatny.
Wernisaż wystawy „Król pianistów w świecie polityki. Ignacy Jan Paderewski w dokumentach archiwalnych”, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
W drugim dniu konferencji, 20 listopada br. dr Franciszek Pulit z Tarnowa przekazał swoją spuściznę na ręce Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka.
Obejmuje ona zbiór okolicznościowych kopert ze znaczkami wydanych przez pocztę amerykańską w 1960 r. w limitowanej serii: Champion of Liberty z okazji 100. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Dar zawiera ponadto 14 woluminów unikalnych wydawnictw monograficznych opublikowanych poza Polską, a poświęconych dziejom Polonii amerykańskiej oraz życiu i działalności artysty, w tym dwie prace autorstwa Franciszka Pulita wydane w kraju na temat postaci Paderewskiego.
Dr Franciszek Pulit ze swoją kolekcją, fot. NDAP/Jacek Rajkowski.
Materiały docelowo trafią do zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie jako uzupełnienie przechowywanego tam archiwum Ignacego Jana Paderewskiego. Część z nich można obejrzeć również na wystawie poświęconej Mistrzowi.