Jak tworzyć i prowadzić czasopismo naukowe mogą dowiedzieć się uczestnicy dzisiejszych warsztatów dla redaktorów czasopism archiwalnych prowadzonych w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych
Warsztaty dla redaktorów czasopism archiwalnych.
We współczesnej nauce czasopisma stały się jednym z najważniejszych kanałów komunikacji naukowej. Muszą się one stale rozwijać, żeby nadążyć za rosnącymi wymaganiami naukowców-autorów, czytelników, recenzentów i innych zainteresowanych grup (np. decydentów, wydawców baz danych, czy bibliotekarzy). W ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba czasopism naukowych, ale nie wszystkie będą miały możliwość utrzymania się na rynku wydawniczym. O pozycji naukowej czasopisma decyduje nie tylko merytoryczna wartość zamieszczanych tam treści, ale także wdrożona strategia rozwoju oraz rosnąca profesjonalizacja procesu wydawniczego.
Celem warsztatów jest usystematyzowanie wiedzy o wydawaniu czasopisma naukowego, a także wskazanie ważnych elementów mających wpływ na jego prestiż w środowisku naukowym.
Warsztaty dla redaktorów czasopism archiwalnych, prowadzi dr Aneta Drabek.
Zasady rejestracji czasopisma naukowego, którego wydawcą bądź współwydawcą jest archiwum państwowe, przedstawił zebranym mec. Stefan Cimaszewski z NDAP. W dalszej części spotkania, starszy kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego dr Aneta Drabek omówi zasady prowadzenia czasopisma naukowego oraz jego plan poprawy. Wprowadzenie dobrych praktyk wydawniczych w czasopiśmie humanistycznym na przykładzie periodyku „Archiwa, biblioteki i muzea kościelne” przedstawi dr Artur Hamryszczak redaktor naczelny półrocznika i asystent naukowy w Ośrodku Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych KUL.
Warsztaty dla redaktorów czasopism archiwalnych.