Najstarszy dokument na wystawie to fundacja klasztoru cystersów przez Zbiluta w Łeknie z 1153 roku. Przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Najmłodszy, przekazujący władzę Józefowi Piłsudskiemu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pochodzi z roku 1918. Przechowuje go Archiwum Akt Nowych.
Archiwum Państwowe w Zielonej Górze prezentuje na ekspozycji swój najstarszy dokument wystawiony 21 czerwca 1303 r. w Żaganiu. Z jego treści dowiadujemy się, że Juetha, wdowa po sołtysie Merkelinie, przekazała swojemu synowi Berlinusowi folwark św. Anny wraz ze wszystkimi należnościami wolnymi od obciążeń. Pergamin został uwierzytelniony przez sędziego Berwicusa oraz burmistrza żagańskiego Hertelinusa z Jelenina.
Wystawa w trasie
Wystawa „Historia dokumentem pisana” została po raz pierwszy zaprezentowana w sierpniu 2022 r. na XXIII Międzynarodowym Kongresie Nauk Historycznych w Poznaniu. We wrześniu uświetniła VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich w Łodzi, a następnie cieszyła oko przechodniów na Placu Artystów w Kielcach. W październiku mogli ją podziwiać goście odwiedzający Plac Corazziego w Radomiu, a w listopadzie Plac Jagiellończyka w Malborku. Na przełomie roku ekspozycja odwiedziła Gdańsk.
Zobacz wystawę także online na stronie Archiwum Państwowego w Poznaniu.