Materiały zostały opracowane. Pracownicy archiwum utworzyli z nich 164 nowe jednostki archiwalne i przypisali je do istniejących lub nowo utworzonych serii. Zabezpieczyli również materiały w teczkach i pudłach, zgodnych z obowiązującymi normami.
– Nasze stare, mocno zakurzone archiwum, po którym z roku na rok coraz trudniej było się poruszać naszym najbardziej doświadczonym pracownikom, zmieniło charakter, wygląd i organizację – zarówno zbiorów, jak i pracy, w tym obsługi czytelników. Co więcej, podczas prac znajdowaliśmy materiały, których istnienia nie przeczuwaliśmy, jak choćby imponująca i urocza „Kronika Związku Kompozytorów Polskich” z I połowy lat 50. XX wieku, w której notowano każdego dnia fakty uznane za istotne. Obecnie jest kopalnią wiedzy dla badaczy tamtej epoki
– mówi Izabela Zymer, koordynator projektu, zastępca dyrektora Biblioteki Związku Kompozytorów Polskich.
Zaktualizowany został również cały inwentarz, a materiały zeskanowane. Dostęp do nich jest otwarty m.in. na prowadzonej przez Centrum Archiwistyki Społecznej stronie Zbiory Społeczne.
Materiały są dostępne w Internecie wraz ze szczegółowymi opisami (w tym indeksami osobowymi, rzeczowymi i geograficznymi), co zwiększa możliwości przeszukiwania zbioru. Już teraz naukowcy, badacze (i nie tylko) mogą przeczytać np. protokoły zebrań gremiów związkowych z lat 40. i 50. nie wychodząc z domu!
„Wspieranie działań archiwalnych” to konkurs dotacyjny, który organizujemy od 2016 r. ze środków przekazywanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach wspieramy ratowanie archiwaliów w różnych zakątkach kraju.
W konkursie wyłaniamy najlepsze projekty, obejmujące opracowywanie, udostępnianie oraz zabezpieczanie materiałów archiwalnych z ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego (nieprzechowywanych przez Archiwa Państwowe). O przyznanie dotacji mogą ubiegać się m.in. fundacje, stowarzyszenia oraz instytucje kościelne i religijne.
W ramach kolejnych edycji konkursów, przeprowadzonych w latach 2016-2022, dofinansowaliśmy już 137 projektów. Łączna wysokość przekazanych środków wynosi obecnie ponad 6,5 mln zł.
Obecnie rozstrzygnięty został nabór do tegorocznej edycji konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2023”.