Aktualności

Cykl webinariów NAC „Cyfryzacja zbiorów archiwalnych”

09 Listopada 2020


Zachęcamy do udziału w cyklu specjalistycznych webinariów Narodowego Archiwum Cyfrowego poświęconych digitalizacji materiałów archiwalnych. Zajęcia skierowane są do wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat cyfryzacji archiwaliów

Podczas webinariów uczestnicy zostaną wprowadzeni w etapy procesu digitalizacji materiałów archiwalnych, w tym fotografii i dokumentacji aktowej. Szczególnie zachęcamy do udziału pracowników archiwów, muzeów, bibliotek, urzędów administracji publicznej, instytucji edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych, którzy odpowiedzialni są za digitalizację zbiorów archiwalnych.

Cykl dostępny będzie na profilu Narodowego Archiwum Cyfrowego na Facebooku. Udział jest nieodpłatny i nie wymaga rejestracji.

Program webinariów

Plakat z datą pierwszego webinaru 12.11.2020 godz. 12:00

12.11.2020, godz. 12:00 Webinarium #1: Wprowadzenie do digitalizacji materiałów archiwalnych.

Prelegent: Michał Zawada, kierownik oddziału zabezpieczania zasobu archiwalnego i informatyzacji w Archiwum Państwowym w Lublinie.

Spotkanie wprowadzi w podstawy i ogólną tematykę cyfryzacji zbiorów archiwalnych. Omówione zostaną m.in. cele digitalizacji, stosowana terminologia, zasady organizowania procesu digitalizacji oraz sprzęt niezbędny do jej realizacji. Spotkanie ma za zadanie wskazać pewne ogólne zasady digitalizacji, które znajdują zastosowanie do każdego rodzaju materiałów archiwalnych, od dokumentacji papierowej po audiowizualną. Do udziału zapraszamy w szczególności wszystkich, którzy nie mieli dotąd styczności z digitalizacją.

Więcej informacji o pierwszym webinarium na stronie NAC.

19.11.2020, godz. 12:00 Webinarium #2: Kontrola jakości kopii cyfrowych.

26.11.2020, godz. 12:00 Webinarium #3: Przygotowanie materiałów archiwalnych do digitalizacji

3.12. 2020, godz. 12:00 Webinarium #4: Digitalizacja fotografii

10.12.2020, godz. 12:00 Webinarium #5: Digitalizacja materiałów aktowych

Cykl realizowany jest w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.