Rajd Archiwistów staje się imprezą cykliczną i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarz archiwalnej społeczności. Jego druga edycja odbędzie się w dolinie rzeki Kamiennej, kolebki przemysłu w regionie Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy poznają zabytki techniki, a także miejsca związane z powstaniem styczniowym, partyzancką działalnością Jana „Ponurego” Piwnika, zwiedzą Opactwo Cysterskie w Wąchocku i poznają najsłynniejszego polskiego sołtysa, bohatera dowcipów o Wąchocku.
Wydarzenie rozpocznie się 26 września 2025 r. w Starachowicach konferencją poświęconą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości osób zajmujących się działalnością archiwalną. Z referatami wystąpią:
- dr hab. Marlena Jabłońska, prof. UMK (Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Kompetencje jutra a zawód archiwisty. Zmienność w stałości jako nowy paradygmat profesji”,
- Magdalena Sadza (Dyrektor Departamentu Organizacji Archiwów, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych), „Kadry w Strategii rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021-2030”
- Andrzej Jabłoński (Prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich), „Archiwista – zawód czy misja”,
- dr Cezary Jastrzębski (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) referat krajoznawczy „Dziedzictwo kulturowe doliny rzeki Kamiennej”.
W drugim dniu wydarzenia uczestnicy podzielą się na dwie grupy (wg stopnia trudności i długości tras) i powędrują do Opactwa Cysterskiego w Wąchocku, gdzie o. Wawrzyniec Michalik OCist., wygłosi referat „Opactwo wąchockie jako depozytariusz kultury średniowiecznej i nowożytnej – archiwalia, biblioteki i architektura”.
Ostatni z referatów „Między dokumentem a konstrukcją stalową. Archiwalia w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach” wygłoszony zostanie w ostatnim dniu konferencji 28 września w gościnnych murach Ekomuzeum przez Pawła Kołodziejskiego (Dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach). Po zakończeniu konferencji uczestnicy będą mogli zwiedzić Muzeum.
Zapraszamy do uczestnictwa. Prosimy o pobranie, wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego do dnia 15 sierpnia 2025 r. pocztą elektroniczną na adres e-mail: rajd.swietokrzyski@sap.waw.pl
W związku z ograniczoną liczbą miejsc, o udziale w konferencji i rajdzie decyduje kolejność zgłoszeń.
Obowiązuje opłata konferencyjna.
Organizatorzy: Archiwum Państwowe w Kielcach, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Kielcach