Zapisując grupę szkolną na lekcje archiwalne w archiwach państwowych warto zapytać o dodatkowe atrakcje i zajęcia, jakie oferuje dane archiwum. W Archiwum Państwowym w Rzeszowie młodzi adepci archiwalnej wiedzy mogą zapoznać się m.in. ze sztuką renowacji dokumentów
Warsztaty renowacji: kąpanie dokumentu, fot. AP Rzeszów.
Uczestnicy zajęć najpierw słuchają opowieści o profilaktyce archiwalnej ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn uszkodzenia oprawy, bloku książek oraz kart. Następnie w pracowni konserwacji kolejno zapoznają się i samodzielnie wykonują proces odkurzania, czyszczenia, kąpania, suszenia i podklejania. Celem warsztatów jest ukazanie złożoności procesu naprawy archiwaliów, a tym samym budzenie szacunku dla tych przedmiotów. Poprzez obserwację czasu renowacji, ilości zabiegów oraz różnorodności stosowanych materiałów i narzędzi uczestnicy mogą przekonać się jak bardzo złożony jest proces naprawy kart papieru, książek i dokumentów.
Warsztaty renowacji: czyszczenie dokumentu, fot. AP Rzeszów.
Warsztaty renowacji: suszenie dokumentu, fot. AP Rzeszów.
Warsztaty mają także na celu zainteresowanie młodzieży zawodem archiwisty i konserwatora. Zajęcia zawsze odbywają się pod nadzorem pracownika pracowni renowacji oraz nauczycieli i opiekunów grup.
Warsztaty cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz grup zorganizowanych w ramach półkolonii letnich i zimowych prowadzonych m.in. przez Rzeszowski Dom Kultury. Zainteresowane grupy prosimy o kontakt z Archiwum Państwowym w Rzeszowie.
Zobacz także >>> Lekcje archiwalne w archiwach państwowych.