Aktualności

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej…” oficjalnie otwarta w Łodzi

20 Września 2021


Wczoraj na rynku Manufaktury w Łodzi odbyło się oficjalne otwarcie wystawy Archiwów Państwowych – „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Wydarzenie było częścią urodzin ulicy Ogrodowej

Zdjęcie grupowe gości wydarzenia przed bramą Manufaktury.
Święto ulicy Ogrodowej, fot. Konrad Sosnowski.

Event „Ogrodowa 2,1 zaprasza” odbył się w ramach projektu „Zostawić coś po sobie – historie łódzkich rodzin robotniczych”, dofinansowanego z budżetu Miasta Łodzi. Tematem przewodnim wydarzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki”, były łódzkie rodziny – ich losy związane z miastem, z łódzkimi fabrykami, a przede wszystkim z zakładami przy ul. Ogrodowej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać niezwykłych historii byłych włókniarzy i włókniarek oraz poznać plany na przyszłość dla ul. Ogrodowej.

Dyrektorzy i pani prezes stoją na zewnątrz na rynku manufaktury przed wystawą. Przemawia dyrektor Pietrzyk. W tle członkowie zespołu w strojach regionalnych.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej…”. Od lewej: dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Piotr Zawilski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Byłych Włókniarzy i Włókniarek oraz Sympatyków Historii Łodzi „Ludzie Fabryki” Anna Lisiewicz, fot. Konrad Sosnowski.  

Wydarzenie zainaugurował Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, otwierając wystawę plenerową Archiwów Państwowych, poświęconą rodzinom II Rzeczypospolitej. Następnie goście złożyli podpisy na „Obrusie Pamięci”. Jest to „nowa świecka tradycja”, wprowadzona przez „Ludzi Fabryki”. W przyszłości każde wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie ma się kończyć takim aktem.

Dyrektorzy i pani prezes stoją na zewnątrz na rynku manufaktury przed wystawą. Przemawia dyrektor Granatowski. W tle członkowie zespołu w strojach regionalnych.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej…”. Od lewej: dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Piotr Zawilski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Byłych Włókniarzy i Włókniarek oraz Sympatyków Historii Łodzi „Ludzie Fabryki” Anna Lisiewicz,  dyrektor Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędy Miasta w Łodzi Sławomir Granatowski, fot. Piotr Strembski.

Dyrektorzy Pietrzyk i Granatowski składają podpisy na białym obrusie. Obok stoi starsza kobieta i nastolatek.
Składanie podpisów na „Obrusie Pamięci”, fot. Piotr Strembski.

Wydarzenie przyciągnęło licznych gości, zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o własnych korzeniach. Imprezę uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”.

Podczas imprezy można było otrzymać wyjątkowy „Poradnik rodzinnego archiwisty” pod redakcją Joanny Chojeckiej. Specjaliści z Archiwów Państwowych dzielą się w nim poradami na temat przechowywania, zabezpieczania i kopiowania cyfrowego rodzinnych pamiątek.

Kilka egzemplarzy Poradnika rodzinnego archiwisty rozłożone na stoliku.
„Poradnik rodzinnego archiwisty” pod red. Joanny Chojeckiej, dyrektor Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, fot. Piotr Strembski.

Cztery osoby przed wystawą.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej…”. Od lewej: Joanna Chojecka, dyrektor DPD NDAP i pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi: Andrzej Drakoniewicz, Iwona Lubińska i Ilona Drakoniewicz, fot. Piotr Strembski.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających bezpłatnie w godzinach otwarcia Manufaktury do 26 września 2021 r. Następnie wyruszy w podróż do Wrocławia.

Odwiedzający ekspozycję mogą zapoznać się z nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP – zatrzymanym na starych fotografiach, w dokumentach i innych rodzinnych pamiątkach. Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.

Więcej na temat wystawy na stronie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. 

Publiczność zwiedza wystawę.

Publiczność zwiedza wystawę.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej…”, fot. Piotr Strembski. 

Po południu w Muzeum Fabryki otworzona została kolejna wystawa – „Zostawić coś po sobie…”. Ekspozycja prezentuje prace wykonane przez przedstawicieli łódzkich rodzin na podstawie materiałów z rodzinnych szuflad. W dalszej części imprezy goście zostali zaproszeni do udziału w warsztatach „Obrusy pamięci”, wycieczkach „Ulica Ogrodowa – dwa krańce ulicy” i „Filmowa Ogrodowa”, prelekcji p. Sławomira Granatowskiego (Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa UMŁ) na temat zmian architektonicznych w obszarze ulicy Ogrodowej i wysłuchania opowieści p. Bogdan Jankowskiego o historii ulicy.

Mężczyzna w płaszczu i kapeluszu ogląda wystawę prac rozwieszonych na ścianie.
Wystawa „Zostawić coś po sobie…”, fot. Archiwa Państwowe.