Aktualności

Wystawa Archiwum Państwowego w Szczecinie nt. szczecińskiej opozycji antykomunistycznej

11 Czerwca 2019


Do 31 sierpnia w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej można oglądać wystawę pt. „Szczecińska opozycja antykomunistyczna lat 80. i czasy przełomu w obiektywie Jarosława Kaczorowskiego i Pawła Woźniaka”

Na wystawie zaprezentowane zostały unikalne zdjęcia dotyczące działalności środowisk opozycyjnych lat 80. XX wieku autorstwa dwóch działaczy i fotografów-amatorów pp. Pawła Woźniaka i Jarosława Kaczorowskiego, którzy przekazali w tym roku swoje bezcenne negatywy do szczecińskiego archiwum. W podziękowaniu za ten dar i dla upamiętnienia działaczy opozycji powstała wyjątkowa wystawa.

Ekspozycję podzielono na bloki tematyczne: o fotografiach i ich autorach, szczecińska „Solidarność” 1980–1981, Kościół oazą opozycji, „Solidarność” podzielona, młodzi szczecinianie przeciw PRL, Jan Paweł II w Szczecinie, Sierpień ‘88, manifestacje uliczne 1989/1990, kto prezydentem?

Na wystawie odnaleźć można zdjęcia ilustrujące m.in. działalność Mariana Jurczyka i jego środowiska oraz młodzieżowych środowisk antykomunistycznych, czy kampanię w wyborach prezydenckich w 1990 r. Uzupełniają ją artefakty, m.in. pamiątki z obozu internowania w Wierzchowie i inne z czasów działalności opozycyjnej pochodzące ze zbiorów Rodziny Woźniaków.

Wystawa została zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Szczecinie we współpracy z Książnicą Pomorską i Fundacją Polskich Wartości. Kuratorem wystawy jest dyrektor Archiwum dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk. Scenariusz stworzył historyk IPN dr Michał Siedziako, za projekt graficzny odpowiadają zaś Iga Bańkowska, Archiwum Państwowe w Szczecinie i Łukasz Szełemej, Fundacja Polskich Wartości. W przygotowaniu jest również album.