Dekret regulował wszystkie kluczowe aspekty funkcjonowania Archiwów Państwowych, tworzonych niemal od podstaw po latach zaborów. Skrystalizował także misję państwowej służby archiwalnej. Do dziś jest nią trwałe zachowanie świadectw przeszłości i zapewnienie do nich powszechnego dostępu.
Pierwsza sieć obejmowała 5 archiwów zlokalizowanych w Warszawie (Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Skarbowe, Archiwum Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Archiwum Wojskowe) oraz archiwa miejscowe w Lublinie, Piotrkowie i Płocku. Obecnie w skład sieci wchodzą 33 Archiwa Państwowe – 3 archiwa o charakterze centralnym z siedzibą w Warszawie (Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe) oraz 30 archiwów o charakterze regionalnym wraz z oddziałami zamiejscowymi.
W Archiwach Państwowych gromadzimy, przechowujemy, zabezpieczamy i udostępniamy świadectwa przeszłości – od wieków średnich aż po czasy najnowsze.
Dbamy o dziedzictwo przeszłości, harmonijnie wpisujemy nasze działania w teraźniejszość i koncentrujemy się na zrównoważonym rozwoju dla przyszłości. Inwestujemy w nowe budynki i technologie cyfrowe, pozwalające nam zarówno zabezpieczać zbiory historyczne, jak i dokumentujące bieżące wydarzenia.
Dzięki zgromadzonym w Archiwach Państwowych materiałom archiwalnym – stanowiącym autentyczne i wiarygodne źródła historyczne – oraz zaangażowaniu naszych archiwistów, nasi użytkownicy mogą zgłębiać i zrozumieć przeszłość, odkrywać ślady własnej działalności i dzieje swoich przodków.
Zapraszamy do Archiwów Państwowych!
Pełna treść Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami na Szukaj w Archiwach.
Zobacz, jak wyglądał jubileusz 100-lecia Archiwów Państwowych.