Otoczenie oraz uwarunkowania społeczne, ekonomiczne i technologiczne, w których funkcjonują Archiwa Państwowe, zmieniają się. Pociąga to za sobą konieczność dostosowywania form działalności i realizacji naszej misji, którą jest trwałe zachowanie świadectw przeszłości i zapewnienie do nich powszechnego dostępu.
W odpowiedzi na nowe wyzwania Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych ogłosił 21 października 2021 r. „Strategię rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021-2030”. Dokument wyznacza najważniejsze kierunki działań dla sieci Archiwów Państwowych na najbliższe dziesięciolecie.
Wizja sieci Archiwów Państwowych w 2030 r. zorientowana jest na ich zrównoważony rozwój – jako instytucji dbającej o przeszłość, osadzonej w teraźniejszości i nastawionej na przyszłość.
Strategia zakłada podniesienie jakości w zakresie:
- ochrony i trwałego zabezpieczenia materiałów archiwalnych,
- kształtowania i gromadzenia narodowego zasobu archiwalnego,
- ewidencjonowania i opracowania zasobu archiwalnego,
- udostępniania materiałów archiwalnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych,
- działalności edukacyjnej, popularyzatorskiej i informacyjnej,
- świadczenia usług publicznych i realizacji zadań publicznych przez Archiwa, jako urzędy administracji rządowej.
Osiągnięcie pożądanych zmian i dalszy rozwój Archiwów Państwowych możliwy będzie poprzez realizację 3 głównych celów strategicznych:
- Dziedzictwo archiwalne. Narodowy zasób archiwalny jako szeroko rozpoznawalna, powszechnie dostępna i ważna część dziedzictwa kulturowego oraz dóbr kultury.
- Kompetentne kadry fundamentem funkcjonowania i rozwoju Archiwów Państwowych oraz ich pozytywnego wizerunku.
- Nowoczesny urząd. Archiwa Państwowe sprawnym, nowoczesnym urzędem i silną organizacją działającą w sieci.
W ramach tych trzech celów strategicznych w dokumencie zdefiniowane zostały konkretne cele operacyjne oraz metody ich wdrażania.