Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych od kilkudziesięciu lat publikuje wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe z zakresu historii i archiwistyki. Należą do nich przede wszystkim wydawnictwa źródłowe, a także monografie i opracowania ze szczególnym uwzględnieniem pomocy archiwalnych, informatorów oraz katalogów wystaw przygotowywane nie tylko przez pracowników archiwów państwowych, ale także badaczy i specjalistów niezwiązanych bezpośrednio z archiwami.
Działalność wydawnicza NDAP przyczynia się do szeroko rozumianej popularyzacji i zwiększenia zainteresowania zasobem i działalnością sieci archiwów państwowych. Jej podstawą są zapisy ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, które do zakresu działania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych włączają m.in. „popularyzację wiedzy o materiałach archiwalnych i archiwach oraz prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej”, a także „nadzór nad działalnością naukową i wydawniczą prowadzoną w archiwach państwowych”.
Prowadzimy współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi i akademickimi, m.in. Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, instytucjami kultury w kraju i za granicą oraz organizacjami pożytku publicznego.
NDAP jest także wydawcą najstarszego w Polsce czasopisma naukowego „Archeion”, poświęconego sprawom archiwalnym, które ujęte zostało w Wykazie czasopism Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (70 punktów). Ponadto wspiera około dwudziestu czasopism naukowych i popularnonaukowych ukazujących się na terenie kraju za sprawą poszczególnych archiwów państwowych.
Nasze publikacje można nabyć zarówno w formie tradycyjnej, jak i w wolnym dostępie on-line do pobrania w formatach: PDF, ePub, Mobi.
Wszystkie zgłaszane do NDAP propozycje wydawnicze poddawane są procesom oceny oraz recenzji prac naukowych (szczegóły poniżej w: „Procedura oceny i recenzji prac naukowych w działalności wydawniczej NDAP”), a ich przygotowanie przebiega zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej w celu przeciwdziałania nieuczciwym praktykom publikacyjnym (szczegóły poniżej w: „Zasady etyki publikacyjnej w działalności wydawniczej NDAP”).
Katarzyna Górska
starszy specjalista
Departament Archiwistyki
e-mail: kgorska@archiwa.gov.pl
tel. (22) 56 54 629
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
ul. Rakowiecka 2 D, 02-517 Warszawa
www.archiwa.gov.pl
- Zgłoszenie publikacji do NDAP poprzez formularz zgłoszeniowy.
- Poddanie publikacji wewnętrznej ocenie wydawniczej pod względem merytorycznym i formalno-edytorskim oraz oszacowanie kosztów wydania.
- Recenzje naukowe publikacji (zob. „Procedura oceny i recenzji prac naukowych w działalności wydawniczej NDAP”).
- Poprawki autorskie po recenzjach.
- Akceptacja Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i włączenie publikacji do planu wydawniczego NDAP.
- Zawarcie umowy/umów wydawniczych z autorami.
- Redakcja i korekty.
- Opracowanie graficzne, skład i łamanie publikacji.
- Druk i oprawa publikacji.
- Działania informacyjne, popularyzacyjne i promocyjne.
- Dystrybucja publikacji.
- W działalności wydawniczej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, zwanej dalej NDAP, stosuje się procedurę recenzji przedkładanych prac naukowych, mającą na celu zapewnienie możliwie najwyższej jakości wydawanych publikacji.
- Prace naukowe zgłaszane do wydania przez NDAP podlegają wewnętrznej ocenie wydawniczej i zewnętrznej recenzji naukowej.
- Wewnętrzna ocena wydawnicza zgłoszonej pracy naukowej jest przeprowadzana pod względem merytorycznym i formalno-edytorskim przez pracowników komórki organizacyjnej NDAP właściwej do spraw działalności wydawniczej.
- Praca naukowa po uzyskaniu pozytywnej oceny wewnętrznej jest recenzowana przez jednego lub więcej niezależnych recenzentów, będących pracownikami jednostek organizacyjnych niezatrudniających autora dzieła.
- Wyboru recenzenta lub recenzentów dokonuje NDAP.
- Zewnętrzna recenzja naukowa odbywa się w oparciu o model recenzji otwartej (open review), w którym tożsamość recenzentów i autorów jest jawna.
- W szczególnych przypadkach NDAP może zastosować model recenzji, w którym tożsamość recenzentów nie jest znana autorom, a tożsamość autorów nie jest znana recenzentom (double-blind review).
- Zewnętrzna recenzja naukowa zawiera wnioski dotyczące:
-
- przyjęcia pracy naukowej bez poprawek;
- przyjęcia pracy naukowej po wprowadzeniu wskazanych poprawek;
- odrzucenia pracy naukowej.
- Główne kryteria zewnętrznej recenzji naukowej stanowią:
-
- poprawność merytoryczna;
- nowatorstwo publikacji;
- oryginalność wkładu do aktualnego stanu wiedzy;
- poprawność warsztatowa i metodyczna.
- W przypadku choćby jednej negatywnej zewnętrznej recenzji naukowej, zgłoszona praca naukowa zostaje odrzucona.
- NDAP informuje Autora drogą elektroniczną o wynikach recenzji i ewentualnych rekomendacjach poprawek w zgłoszonej pracy naukowej oraz dalszych czynnościach związanych z wydaniem pracy naukowej.
- W przypadku konieczności wprowadzenia wskazanych przez recenzenta lub recenzentów poprawek Autor proszony jest o ustosunkowanie się do recenzji oraz określenia terminu złożenia poprawionej pracy.
- Po uzyskaniu pozytywnych zewnętrznych recenzji naukowych i przesłaniu przez Autora wersji pliku z naniesionymi poprawkami kierujący komórką organizacyjną NDAP właściwą do spraw działalności wydawniczej rekomenduje Naczelnemu Dyrektorowi włączenie pracy do planu wydawniczego. Ostateczną decyzję o włączeniu pracy do planu wydawniczego podejmuje Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
- Z Autorem pracy zostaje zawarta umowa wydawnicza. NDAP informuje Autora o dalszych czynnościach związanych z procesem wydawniczym.
- W działalności wydawniczej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych stosowane są zasady etyki publikacyjnej mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, w szczególności zgodne z wytycznymi Komitetu do Spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Comittee on Publication Ethics) oraz z Kodeksem Etyki Pracownika Naukowego, opracowanym przez Komisję do Spraw Etyki w Nauce i uchwalonym przez Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk w dniu 25 czerwca 2020 r.
- W ramach wykonywania czynności związanych z działalnością wydawniczą pracownicy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych są obowiązani:
- przestrzegać norm etycznych określonych zarządzeniu Nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej (M. P. 2011 nr 93 poz. 953);
- przestrzegać zasad rzetelności naukowej;
- dopełniać standardów edytorskich;
- przeciwdziałać zjawiskom: publikowania, pod nazwiskiem rzekomego twórcy, utworu stworzonego na jego zlecenie przez kogoś innego (ghost-writing) oraz przypisywania autorstwa utworu osobie, której udział w jego stworzeniu jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca (guest authorship);
- przestrzegać standardów mających na celu zapobieganie plagiatom i publikacji treści naukowo nierzetelnych;
- przestrzegać autorskich praw osobistych twórców;
- wymagać informacji o źródłach finansowania publikacji.
- W związku z działalnością wydawniczą Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych:
- odbiera od autora monografii oświadczenie potwierdzające przekazanie utworu oryginalnego, przygotowanego samodzielnie, nienaruszającego praw osób trzecich i do tej pory niepublikowanego (w całości lub we fragmentach) w innych wydawnictwach i nie złożonego równocześnie do druku w innych wydawnictwach;
- w przypadku autorstwa zbiorowego odbiera od Redaktora monografii wieloautorskiej zgłaszającego utwór oświadczenie o uzyskaniu od Autorów/Współautorów zgody na publikację poszczególnych tekstów wchodzących w jego skład na podstawie wzoru oświadczenia;
- zawiera umowy wydawnicze będące podstawą do publikacji utworu.